VPLYV METÓDY THERASUIT U PACIENTOV S DETSKOU MOZGOVOU OBRNOU
Detskú mozgovú obrnu (DMO) prvýkrát opísal britský ortopéd William Little a to v roku 1862, preto po mnoho rokov bola nazývaná aj ako Little-ová choroba. Až v roku 1893 Sigmund Freud zaviedol názov DMO.
Detská mozgová obrna je definovaná ako neprogresívne neurovývojové postihnutie motorického vývoja dieťaťa pre poškodenie centrálnej mozgovej sústavy, ktoré vzniklo v priebehu prenatálneho, perinatálneho a ojedinele aj v postnatálnom období.
U pacientov s týmto postihnutím pozorujeme takmer vždy funkčné motorické poruchy. S tými sa veľmi často spájajú aj vedľajšie systémové poruchy. Incidencia z epidemiologického hľadiska postihuje DMO 2 až 3 detí na 1000 všetkých narodených novorodencov.
Za príčinu vzniku DMO sa v posledných desaťročiach považuje: hypoxia, anoxia, ischemické poškodenie mozgu. Ďalšími dôvodmi poškodenia mozgu sú pravdepodobne zápalové ochorenia CNS alebo intracerebrálne hemoragie. Následne toho vznikne ischemické poškodenie mozgu, ktoré sa u narodeného novorodenca objektívne prejaví prostredníctvom vyšetrovacích metód. V niektorých prípadoch sa genetické, elektrofyziologické a metabolické vyšetrenia prejavujú negatívne. Sporadicky ide o abnormálne nešpecifické nálezy. Diagnóza DMO sa stanovuje prostredníctvom komplexného klinického vyšetrenia novorodenca.
Terapia formou metódy TheraSuit
Metódy, ktoré sa zaoberajú kinezioterapiou u detí s rôznorodými neurologickými poruchami, predovšetkým s DMO, sú vytvorené tak pre terapeutov ako aj pre rodičov. Zameriavajú sa na odstránenie chybných pohybových stereotypov, ktoré sa snažia nahradiť novými funkčnými pohybovými vzorcami. Tieto princípy v sebe zahŕňa aj cvičebný program TheraSuit podľa Richarda a Izabely Koscielny.
Terapia využíva tri systémy.
Pvým je Pulley systém (kladkový systém), ktorého základným princípom je umožniť asistované alebo nezávislé pohyby vďaka závesu, čím sa precvičuje pohybový systém bez pôsobenia gravitačnej sily. Podľa svalových schopností a možností pridávame záťaže za účelom zvýšenia svalovej sily. Pomocou kladiek a ich správneho nastavenia môžeme využiť recipročnú inhibičnú terapiu pre danú svalovú skupinu, ktorá je v hypertónuse a zároveň posilniť aj ich antagonistu.
Druhým je tzv. Spider systém. Je to systém, ktorý nám umožňuje za pomoci dynamických lán vykonávať dané pohyby v odľahčení. Podmienkou pred cvičením v Spider systéme je absolvovanie Pulley systému. Dynamické laná môžu zlepšiť stabilitu jedinca alebo naopak ho vychýliť z pozície, aby bol nútený stabilitu udržať. Taktiež ho laná môžu odľhačiť, vychýliť alebo pritlačiť k zemi, čoho cieľom je stimulácia pohybového centra, prostredníctvom ktorej sa pôsobí na pohybovú sústavu u pacienta s DMO. Spider systém je vhodný na stimuláciu vestibulárneho aparátu, kedy je potrebný aktívny dynamický pohyb.
Ako tretí môžeme zaradiť oblek TheraSuit, ktorý vďaka svojej konštrukcii vytvára na jednotlivé časti tela priedušnú, pružnú a dynamickú ortézu. TheraSuit oblek po dlhšej dobe môže upraviť propriocepciu a tým umožní zrýchliť efektivitu terapie.
Do indikácii terapie patrí neskorý vývoj, detská mozgová obrna, poranenia miechy, traumatické poranenia mozgu, ataxia, stav po mozgovej mŕtvici, atetóza či spasticita. Medzi kontraindikácie patria ťažká hypotónia, subluxácia bedrových kĺbov nad 50% a ťažké skoliózy. Situácie vyžadujúce opatrnosť sú eplieptické záchvaty, ochorenia srdca, hydrocefalus, subluxácie bedrových kĺbov, problémy s obličkami, vysoký krvný tlak a cukrovka.
Existuje množstvo skúšok pre testovanie vývoja dieťaťa ako aj viacero liečebných metód. U nás je najznámejšou metódou skríning posturálneho vývoja podľa Vojtu, ktorý posudzuje odchýlky od fyziologického vývoja v oblasti posturálnej aktivity a patologickej reflexológie. U detí, ktoré sa narodia pred termínom je 40% pravdepodobnosť vzniku ochorenia detskej mozgovej obrny. Preto je nevyhnutné vykonávať priebežný screening u detí, aby sme včas zachytili abnormality spontánneho motorického správania.
V súlade s patologickými príznakmi začíname včasnú fyzioterapiu, aj keď ešte nie je stanovená presná diagnóza.
V Slovenskej republike sú deti s DMO najčastejšie liečené pomcou Vojtovej reflexnej lokomócie a Bobath konceptom. Menej štandardizovaná je me´tóda TheraSuit.
DMO postihuje senzitívnu oblasť, ktorá je úzko prepojená s následným motorickým vývojom dieťaťa. Metóda TheraSuit sa sústreďuje hlavne na motorickú oblasť, ktorá následne umožní zlepšenie možností vnímania informácií vonkajšieho a vnútorného prostredia na základe zmeny ťažiska a následného zaťaženia pohybového aparátu, ktoré mu jeho diagnóza nedovoľovala. Samotná terapia nie je zameraná len na typ ochorenia, ale berie do úvahy aj potreby jedinca. Preto hovoríme o cielenej kinezioterapii, v ktorej zohľadňujeme patologické prejavy, aby sme čím skôr mohli začať s účinnou fyzioterapiou. Na svete i na Slovensku existuje niekoľko kinezioterapeutických metód, ktoré sa zaoberajú pohybovou liečbou detí s DMO a umožňujú účinnú pohybovú terapiu.
Pravidelným cvičením pomocou metódy TheraSuit dochádza k zlepšeniu stavu dieťaťa a cvičenie pomocou metódy TheraSuit je u pacientov s DMO vhodnou pohybovou terapiou.